Connect with us

SEAT42F

THE 15th CRITICS’ CHOICE AWARDS WINNERS

TV

THE 15th CRITICS’ CHOICE AWARDS WINNERS

BEST PICTURE

Winner: The Hurt Locker

Nominees:
• Avatar
An Education
The Hurt Locker
Inglourious Basterds
Invictus
Nine
Precious
A Serious Man
Up
Up In The Air


BEST ACTOR

Winner: Jeff Bridges – Crazy Heart

Nominees:
Jeff Bridges – Crazy Heart
George Clooney – Up In The Air
Colin Firth – A Single Man
Morgan Freeman – Invictus
Viggo Mortensen – The Road
Jeremy Renner – The Hurt Locker

BEST ACTRESS

Winner: TIE:
Meryl Streep – Julie & Julia, and Sandra Bullock – The Blind Side

Nominees:
Emily Blunt – The Young Victoria
Sandra Bullock – The Blind Side
Carey Mulligan – An Education
Saoirse Ronan – The Lovely Bones
Gabourey Sidibe – Precious
Meryl Streep – Julie & Julia

BEST SUPPORTING ACTOR

Winner: Cristoph Waltz – Inglorious Basterds

Nominees:
Matt Damon – Invictus
Woody Harrelson – The Messenger
Christian McKay – Me And Orson Welles
Alfred Molina – An Education
Stanley Tucci – The Lovely Bones
Christoph Waltz – Inglourious Basterds

BEST SUPPORTING ACTRESS

Winner: Mo’Nique – Precious

Nominees:
Marion Cotillard – Nine
Vera Farmiga – Up In The Air
Anna Kendrick – Up In The Air
Mo’Nique – Precious
Julianne Moore – A Single Man
Samantha Morton – The Messenger


BEST YOUNG ACTOR/ACTRESS

Winner: Saoirse Ronan – The Lovely Bones

Nominees:
Jae Head – The Blind Side
Bailee Madison – Brothers
Max Records – Where The Wild Things Are
Saoirse Ronan – The Lovely Bones
Kodi Smit-McPhee – The Road

BEST ACTING ENSEMBLE

Winner: Inglorious Basterds

Nominees:
• Inglourious Basterds
• Nine
• Precious
• Star Trek
• Up In The Air

BEST DIRECTING

Winner: Kathryn Bigelow – The Hurt Locker

Nominees:
Kathryn Bigelow – The Hurt Locker
James Cameron – Avatar
Lee Daniels – Precious
Clint Eastwood – Invictus
Jason Reitman – Up In The Air
Quentin Tarantino – Inglourious Basterds


BEST ORIGINAL SCREENPLAY

Winner: Quentin Tarantino – Inglourious Basterds

Nominees:
Mark Boal – The Hurt Locker
Joel Coen & Ethan Coen – A Serious Man
Scott Neustadter & Michael H. Weber – (500) Days Of Summer
Bob Peterson, Peter Docter – Up
Quentin Tarantino – Inglourious Basterds


BEST ADAPTED SCREENPLAY

Winner: Jason Reitman, Sheldon Turner – Up In The Air

Nominees:
Wes Anderson, Noah Baumbach – Fantastic Mr. Fox
Neill Blomkamp, Terri Tatchell – District 9
Geoffrey Fletcher – Precious
Tom Ford, David Scearce – A Single Man
Nick Hornby – An Education
Jason Reitman, Sheldon Turner – Up In The Air

BEST CINEMATOGRAPHY

Winner: Avatar

Nominees:
• The Hurt Locker
• Nine
• Avatar
• The Lovely Bones
• Inglourious Basterds

BEST ART DIRECTION

Winner: Avatar

Nominees:
• A Single Man
• Avatar
• Nine
• The Lovely Bones
• Inglourious Basterds

BEST EDITING

Winner: Avatar

Nominees:
• Up In The Air
• Inglourious Basterds
• The Hurt Locker
• Avatar
• Nine

BEST COSTUME DESIGN

Winner: The Young Victoria

Nominees:
• Nine
• Bright Star
• The Young Victoria
• Inglourious Basterds
• Where The Wild Things Are

BEST MAKEUP

Winner: District 9

Nominees:
• Avatar
• District 9
• Nine
• The Road
• Star Trek

BEST VISUAL EFFECTS

Winner: Avatar

Nominees:
• Avatar
• District 9
• The Lovely Bones
• Star Trek
• 2012

BEST SOUND

Winner: Avatar

Nominees:
• Avatar
• District 9
• The Hurt Locker
• Nine
• Star Trek

BEST ANIMATED FEATURE

Winner: Up

Nominees:
• Cloudy With A Chance Of Meatballs
• Coraline
• Fantastic Mr. Fox
• Princess And The Frog
• Up

BEST ACTION MOVIE

Winner: Avatar

Nominees:
• Avatar
• District 9
• The Hurt Locker
• Inglourious Basterds
• Star Trek

BEST COMEDY

Winner: The Hangover

Nominees:
• (500) Days Of Summer
• The Hangover
• It’s Complicated
• The Proposal
• Zombieland


BEST PICTURE MADE FOR TELEVISION

Winner: Greg Gardems

Nominees:
• Gifted Hands
• Grey Gardens
• Into The Storm
• Taking Chance

BEST FOREIGN LANGUAGE FILM

Winner: Broken Embraces

Nominees:
• Broken Embraces
• Coco Before Chanel
• Red Cliff
• Sin Nombre
• The White Ribbon

BEST DOCUMENTARY FEATURE

Winner: The Cove

Nominees:
• Anvil
• Capitalism: A Love Story
• The Cove
• Food, Inc.
• Michael Jackson’s This Is It

BEST SONG

Winner: “The Weary Kind” – Ryan Bingham and T Bone Burnett – Crazy Heart

Nominees:
“All Is Love” – Karen O, Nick Zinner – Where The Wild Things Are
“Almost There” – Randy Newman – The Princess And The Frog
“Cinema Italiano” – Maury Yeston – Nine
“(I Want To) Come Home” – Paul McCartney – Everybody’s Fine
“The Weary Kind” – Ryan Bingham and T Bone Burnett – Crazy Heart

BEST SCORE

Winner: Michael Giacchino – Up

Nominees:
Michael Giacchino – Up
Marvin Hamlisch – The Informant!
Randy Newman – The Princess and the Frog
Karen O, Carter Burwell – Where The Wild Things Are
Hans Zimmer – Sherlock Holmes

Continue Reading
You may also like...

More in TV

To Top

Pin It on Pinterest