Connect with us

SEAT42F

TV

Comic Con International Independent Film Festival 2009 Schedule

Comic-Con International Independent Film Festival 2009 Schedule

Thursday, July 23

10:00–11:30Comic-Con Film School 101

Horror/Suspense:

11:30–11:55Side Effect
11:55–12:15Allure
12:15–12:40Page Turner
12:40–1:25Lifeless
1:25–1:45Asylum
1:45–2:20Alice Jacobs Is Dead

Action/Adventure:

2:20–2:45Soccer Mom
2:45–3:00The Hurricane Fist
3:00–3:45Al’s Beef
3:45–5:30Missy and the Maxinator

Documentary—Pop Culture-Oriented

5:30–6:10Inside Out
6:10–7:50Every Other Day Is Halloween
7:50–8:30Died Young Stayed Pretty

Friday, July 24

10:00–11:30Comic-Con Film School 102

Animation:

11:30–11:55Mr. Wire’s Nostalgia
11:55–12:15Botnik
12:15–12:45The Bone Orchard
12:45–1:10Capes
1:10–1:35Articles of War
1:35–2:00Fear
2:00–2:15Snuggle Time
2:15–2:30She Farted and Created the World
2:30–2:55Max the Hero
2:55–3:10Chroma Chameleon
3:10–3:30Her Lion’s Jump
3:30–3:50FOT—The Next Big Thing
3:50–4:10Kanizsa Hill
4:10–4:25Caney Mountain
4:25–4:40This Is Not A Fly
4:40–4:55Pit Stop
4:55–5:10The Hidden Life of the Burrowing Owl
5:10–5:20Horn Dog
5:20–5:35Fallen Shadows
5:35–6:05Subcutaneous
6:05–7:00Little Spirit: Christmas in New York

Documentaries—Pop Culure-Oriented

7:00–8:40Zombie Girl: The Movie
8:40–10:00Monsterland

Saturday, July 25

10:00–11:30Comic-Con Film School 103

Comics-Oriented:

11:30–12:00The Book of Tomorrow
12:00–12:25The Magritte Moment
12:25–12:45The Junior League of Superheroes
12:45–1:05The Swing

Humor

1:05–1:30Death in Charge
1:30–1:45Gorlac and Friends: A 5-Second Film Parade
1:45–2:05My Four Inch Precious
2:05–2:25Spider-Cide
2:25–2:45300 Pounds
2:45–3:05Dada
3:05–3:20Coming Out
3:20-3:40Super-Anon
3:40–4:05Animated American
4:05–5:45Mutant Swinger from Mars

Documentaries—Comics-Oriented

5:45–6:30Drawing Between the Lines
6:30­–7:15Dig Comics
7:15–7:35The Aquabats
7:35–8:50Last Son
8:50–10:15Diabolikal Super-Kriminal

Sunday, July 26

10:00–11:15Comic-Con Film School 104
11:15–12:15CCI-IFF Awards

Science Fiction/Fantasy

12:15–12:40Hirsute
12:40–1:15Turbo
1:15–1:45The Son of Santo
1:45–2:10The Winged Man
2:10–2:30Afterglow
2:30–2:50Over the River and Through the Higher Dimensions
2:50–3:10Believe
3:10–3:40Goodsam and Max
3:40–5:15Schrödinger’s Girl
Continue Reading
You may also like...

More in TV

To Top

Pin It on Pinterest