Connect with us

SEAT42F

2012 Producers Guild Awards Winners

seat42

2012 Producers Guild Awards Winners

Boardwalk Empire

Darryl F. Zanuck Award for Outstanding Producer of Theatrical Motion Pictures: 

THE ARTIST
Producer: Thomas Langmann

BRIDESMAIDS
Producers: Judd Apatow, Barry Mendel, Clayton Townsend

THE DESCENDANTS
Producers: Jim Burke, Alexander Payne, Jim Taylor

THE GIRL WITH THE DRAGON TATTOO
Producers: Ceán Chaffin, Scott Rudin

THE HELP
Producers: Michael Barnathan, Chris Columbus, Brunson Green

HUGO
Producers: Graham King, Martin Scorsese

THE IDES OF MARCH
Producers: George Clooney, Grant Heslov, Brian Oliver

MIDNIGHT IN PARIS
Producers: Letty Aronson, Stephen Tenenbaum

MONEYBALL
Producers: Michael De Luca, Rachael Horovitz, Brad Pitt

WAR HORSE
Producers: Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures:

THE ADVENTURES OF TINTIN
Producers: Peter Jackson, Kathleen Kennedy, Steven Spielberg

CARS 2
Producer: Denise Ream

KUNG FU PANDA 2
Producer: Melissa Cobb

PUSS IN BOOTS
Producers: Joe M. Aguilar, Latifa Ouaou

RANGO
Producers: John B. Carls, Gore Verbinski


The David L. Wolper Award for Outstanding Producer of Long-Form Television: 


“Cinema Verite” (HBO)
Producers: Zanne Devine, Karyn McCarthy

“Downton Abbey” (Masterpiece) (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Nigel Marchant, Gareth Neame

“The Kennedys” (ReelzChannel) Producers: Jon Cassar, Jonathan Koch, Stephen Kronish, Steve Michaels, Michael Prupas, Jamie Paul Rock, Joel Surnow

“Mildred Pierce” (HBO)
Producers: Todd Haynes, Pamela Koffler, Ilene S. Landress, Christine Vachon

“Too Big To Fail” (HBO)
Producers: Carol Fenelon, Jeffrey Levine, Paula Weinstein

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Documentary Theatrical Motion Pictures:

BEATS, RHYMES & LIFE: THE TRAVELS OF A TRIBE CALLED QUEST
Producers: Michael Rapaport, Edward Parks, Frank Mele, Debra Koffler

BILL CUNNINGHAM NEW YORK
Producer: Philip Gefter

PROJECT NIM
Producer: Simon Chinn

SENNA
Producer: James Gay-Rees

THE UNION
Producers: Cameron Crowe, Michelle Panek

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

“30 Rock” (NBC)
Producers: Robert Carlock, Tina Fey, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Jeff Richmond, John Riggi, Don Scardino

“The Big Bang Theory” (CBS)
Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima, Bill Prady

“Glee” (FOX)
Producers: Ian Brennan, Dante Di Loreto, Brad Falchuk, Ryan Murphy, Kenneth Silverstein

“Modern Family” (ABC)
Producers: Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Jeffrey Richman, Dan O’Shannon, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

“Parks and Recreation” (NBC)
Producers: Greg Daniels, Dan Goor, Howard Klein, Amy Poehler, Morgan Sackett, Michael Schur

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

“Boardwalk Empire” (HBO)
Producers: Eugene Kelly, Howard Korder, Stephen Levinson, Martin Scorsese, Rudd Simmons, Tim Van Patten, Terence Winter

“Dexter” (Showtime)
Producers: Sara Colleton, John Goldwyn, Chip Johannessen, Robert Lloyd Lewis

“Game of Thrones” (HBO)
Producers: David Benioff, Frank Doelger, Mark Huffam, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

“The Good Wife” (CBS)
Producers: Brooke Kennedy, Michelle King, Robert King, Ridley Scott, Tony Scott, David W. Zucker

“Mad Men” (AMC)
Producers: Jonathan Abrahams, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Blake McCormick, Dwayne Shattuck, Dahvi Waller, Matthew Weiner

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

“The Colbert Report” (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen T. Colbert, Richard Dahm, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart, Paul Dinello, Barry Julien, Emily Lazar

“The Ellen DeGeneres Show” (Syndicated)
Producers: Mary Connelly, Ellen DeGeneres, Melissa Geiger Schrift, Ed Glavin, Andy Lassner, Kevin A. Leman II, Jonathan Norman, Derek Westervelt

“Real Time with Bill Maher” (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

“Saturday Night Live” (NBC)
Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney

“The 64th Annual Tony Awards” (CBS)
Producers: Ricky Kirshner, Glenn Weiss

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Competition Television:

“The Amazing Race” (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

“American Idol” (FOX) 
Producers: Charles Boyd, Cecile Frot-Coutaz, Simon Fuller, Patrick Lynn, Nigel Lythgoe, Megan Michaels, Ken Warwick

“Dancing with the Stars” (ABC)
Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur, Rob Wade

“Project Runway” (Lifetime)
Producers: Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

“Top Chef” (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Producers Guild Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television: 

“30 for 30” (ESPN)
Producers: John Dahl, Connor Schell, Bill Simmons

“American Masters” (PBS)
Producers: Susan Lacy, Julie Sacks

“Anthony Bourdain: No Reservations” (Travel Channel)
Producers: Christopher Collins, Julie Lei, Lydia Tenaglia, Tom Vitale

“Deadliest Catch” (Discovery Channel)
Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, John Gray, Sheila McCormack, Ethan Prochnik, Bill Pruitt, Matt Renner

“Undercover Boss” (CBS)
Producers: Chris Carlson, Susan Hoenig, Eli Holzman, Sandi Johnson, Stephen Lambert, Allison Schermerhorn

News Programs: 

“Anderson Cooper 360” (CNN) 

“BBC World News America” (BBC) 

“NBC News with Brian Williams” (NBC) 

“The Rachel Maddow Show” (MSNBC) 

“60 Minutes” (CBS)

Sports Programs: (*There was a tie, which is why there are six nominees.)

“Monday Night Football” (ESPN) 

“Real Sports with Bryant Gumbel” (HBO) 

“Sports Center” (ESPN) 

“30 for 30” (ESPN) 

“2010 FIFA World Cup” (ABC / ESPN / ESPN2) 

“U.S. Open Tennis Championship” (CBS / ESPN2 / Tennis Channel)

Children’s Programs: 

“Dora the Explorer” (Nickelodeon) 

“iCarly” (Nickelodeon) 

“Phineas and Ferb” (Disney Channel) 

“Sesame Street” (PBS) 

“SpongeBob Squarepants” (Nickelodeon)

Web Series: 

“Ask a Ninja” (blip.tv)

“The Guild” (WatchTheGuild.com) 

“Parks and Recreation Presents: ‘April & Andy’s Road Trip’” (NBC.com) 

“30 Rock Presents Jack Donaghy, Executive Superhero” (NBC.com) 

“Web Therapy” (LStudio.com)


Continue Reading
You may also like...

More in seat42

To Top